Občas někde natrefím na téma citlivosti a musím říct, že u masírovaných zákazníků vidím u všech věkových kategorií, že o tom kupodivu neví vůbec nic. Pletou si to s přecitlivělostí, husinou, bolestivostí, lechtivostí, anebo s přecitlivělými reakcemi na veškeré podněty, chemické i na akutní stres, nebo na lidi od pohledu, nebo podle obsahu komunikace. Bohužel, s příjemným se od mladí hysterčí, nebo prožívá potají, s tahanicemi a stresy a směrem ke stáří všechno už jen bolí. Nechám si milerád vyprávět o výjimkách.

Navíc odhaduji, že 5,5 masérů z 10 vám dokáže za úplatek nějak popsat rozdíl mezi lechtivostí a příjemným a husinou. Naučit se alespoň s těmito pojmy operovat v životě a v ložnici, stojí za to. Právě to by mělo být pro všechny hrozně in a pak i hepy a cool. Názorně můžete tady vidět, jak masáže souvisí se vším i se vztahy. Proto jako masér s desetiletou praxí mám co říct ke vztahům v poradenství, či vzdělávání.

Masáže a citlivost

Abych mohl odstraňovat bolesti, tak sám potřebuji mít vypěstovanou citlivost na chování tkáně a nyní píšu jen při kontaktu, tedy doteku. Právě takto poznám strukturu tkáně v různé hloubce a nejčastěji jde o to, nalézt svaly. Svaly jsou podle své aktuální tenze jsou  na pohmat různě tvrdé a elastické. Porovnal bych to k pohmatu měkké a různě tvrdé gumě, pak až k tvrdosti provazu, nebo snad až ocelového lana. Navíc i v různé hloubce svalu jsou jeho vlastnosti různé, často obsahují tenčí stažené snopy jako ocelové lanko, které bolí nejvíc. Svalová struktura bývá pozměněna i boulemi, některé jdou povolit, jiné ne. Sval může povolit tlakem na trigger pointspoušťový bod tak, že přestává sice bolet, ale to je určitý stupeň povolení svalu. Svalům se tak vrací jejich elastičnost, dynamika a síla. Tím je však odstraněna jen jejich nejhrubší nefunkčnost.

Citlivost svalu je ještě něco jiného.

Čím hůř na tom kdo je, tak tím více má na sobě bodů, které na tlak vyloženě bolí, dokonce někdy na pouhý dotek, nebo je to jen nepříjemné.

 • To je přesně to, co si každý chce vysvětlit jakože je citlivý. Ne, to je jen směrem k nepříjemnému až stále víc bolestivé na stejný tlak.
 • Pak si často někdy myslí, že to tam bolí přeci každého. Ne, nebolí to tam každého.
 • Pak si ještě myslí, že každého to někde bolí. To už je blíž pravdě a právě kde to přesně koho bolí a na jaký tlak, je pro mě podstatné.

Mám deset let praxe jak se bolestivá místa dynamicky mění od bolestivých na příjemné a na opak. Tyto změny probíhají různě rychle během návštěvy, návštěvu od návštěvy a má to setrvačnost. Právě rychlost změn a směr jestli k bolesti nebo příjemnému mě zajímá u každého nejvíc. Na každého je možné uplatnit jinou metodiku zlepšení. Vlastně tím zlepšuji citlivost povrchu těla. Zlepšení pocitu na tlak na sval má za následek, že se zlepší i citlivost povrchu těla, tedy kůže dokonce od nepříjemného až k příjemnému na letmý dotek.

Proč je citlivost svalu a kůže tak důležitá?

Co je to ta citlivost a na co je?

Je podstatný rozdíl jestli něco bolí, nebo je příjemné. Představte si, že někdo absolutně nechápe o čem mluvím. Tvrdí, že malá bolest nevadí, že i s velkou bolestí se dá žít….. Já tvrdím, že:

 • Bolest i občasná a malá zhoršuje kvalitu života
 • Právě malá bolest je prvním varováním, že je něco špatně.
 • I nejtěžší nemoc z ničeho nic nepřišla bez varování, jak tvrdí jiní. Oni ta varování ignorují, klidně 55 let! A vidí už jen to ono najednou. Proto tvrdí – vášnivý celoživotní cyklista pořád zdráv, najednou v 70 letech lehl i s kolem mrtev.

Mě bolestivá místa ukazují na chyby, které dělá zákazník, třeba ve sportu, nebo tělo samo, třeba hrbem, nebo vyhnutým obratlem, dlouhodobě zkráceným svalem, v trvalé tenzi, ve stresu.

Jde především o kvalitu života

Když nejde o život nejde o nic.

S tímhle heslem daleko nelze dojít. Přehlédnou se podstatné věci. Především ta malá varování. A jsou skutečně, tak malá? Pokud bolest zhoršuje kvalitu života, tak…

Zeptali jste se někdy, jak zlepšuje kvalitu života zvyšování citlivosti na dotek a různý tlak?

Že ne? A jak se vlastně zajímáte o lepší životní styl? Jak se zajímáte o zkvalitňování života i svých blízkých? Běháním, skákáním, plaváním, jízdou na kole a procházkami atd. atd a to se neuražte, když tu nevyjmenuji zrovna tu vaší vrcholnou péči o sebe, orazítkovanou deseti úspěšnými odborníky, kteří o tom píší PR články, nebo studie za granty.

Čím citlivější povrch, tím větší schopnosti těla

Tělo musí být citlivé na povrchu celé, protože je to senzorika, která se podílí na všech typech pohybů. Ať sport, sezení, cvičení, pořád se musí tělo samo řídit, jinak by lehlo na zem jako hadr. Pořád musí vyrovnávat svou stabilitu a různě prudce zasahovat.

Jak to asi mozek může udělat dobře, když dostává z těla zamlženou představu. Jakože  sval bolí, i když ještě ani nezačal něco dělat?! Vždyť to snižuje výkon! Nejen sportovce, ale i v kanclu u PC.

 • Nebo mozek dostane signál třeba od beder, že jako neexistují, protože je necítí, tak je mozek nezahrne nějak valně do dynamiky pohybu, udělá z celých beder blok, takovou kostku.
 • Co když hruď bude vysílat do mozku představu, že tam nic není? Tak si mozek bude myslet časem, že tam je šutr.

Znám vlastním pohmatem moc dobře, jak souvisí vývoj bolestí a citlivosti a příjemného na těle. Pak najednou hruď bolí jako na infarkt, třeba a přitom to je jen stažený mezižeberní sval, nebo celý hrudní koš.

Pokud je to všechno příjemné, tak si s tělem mozek jen hraje

Pro mozek je tělo symfonie, pokud ho vnímá dobře, pokud ho cítí jako příjemné

Pokud je koordinace těla závislá na citlivosti celého těla a na propojení všech částí, tak má perfektní možnosti, když tomu tak objektivně je. Je to symfonie těla. Jak to docílit, je z uvedeného už  teoreticky jasné. Nemůže nic bolet, nemůže nic být nějaké, žádné. atp.

Příjemné, husina, lechtivé je rozdíl

5,5,masérů z 10 vám dokáže za úplatek nějak popsat rozdíl mezi lechtivostí a příjemným a husinou.

 • Husí kůže je zrovna pocit, který někdy vzácně může souviset s euforickým stavem. Husina se mi nijak neosvědčila, spíš to tělo používá jakože se chce oklepat. Možná je dobré pak naučit otřesení končetin, značně to uvolňuje a zlepšuje koordinaci. Bezprostředně vyzkoušeno tohle zrovna nemám.
 • Lechtivost celkem rychle mizí, když tělo je ve větším rozsahu na povrchu příjemné. To příjemné je teprve ono.
 • Myslím, že je to zde dostatečný popis.

Pokud se někdo snaží o vyvolání  příjemných pocitů bez zahrnutí koordinace a odstranění bolestivých bodů, jako nabídkou například super příjemné relaxační masážetantra a nevím, co všechno, tak to nakonec povede ke zklamání, nebo naprostému nepochopení o co vlastně jde.

Horší je, že totéž se stává v ložnici. To pořád něco vymýšlí a najednou už prostě není nic dalšího na zkoušení a tak vznikne všední den a nuda. Hledají se pak zážitky jako rajcovní spodní prádlo, líbánky u mola, svatba při seskoku z padáku… Ty lidi z toho blbnou a hadříčky začnou nosit i chlapy a to opravdu vede k divným choutkám, debilitě, závislostem, ano i touto cestou snahami o lepší zážitky ve dvou.

Je třeba pochopit víc to příjemné ve spojení s citlivostí a asi nejlépe jsem to popsal u relaxační masáže s aktivní účastí, kde se v rámci možností tělo i protáhne a také mysl zaměří buď samovolně,na tělo, nebo jako spolupráce. Zlepšuje to koordinaci a to je ze všeho nejdůležitější, protože funguje mozek i tělo i nitro.

Pak teprve bych začal mluvit o přecitlivělosti na jiné lidi, události, komunikaci a to všechno za zcela jiných okolnostech, než je zaručeně současný stav těla. O přecitlivělosti a pocitech averze a nedůtklivosti a o panikaření a hysterii, píší asi dost třeba v psychologii, já se tím zabývat nechci, protože je to jako se záměrně nimrat v blátě.

Nenimrejte se v blátě záměrně, zažívejte příjemné vědomě – Najděte své štěstí

Je třeba z toho bláta rychle vyjít a to lze jedině zvládnutím vlastního těla, kdy pak už samo zná mechanizmy zbavování se zátěží a stresů. Pak když se o takových všech, těch nepříjemných věcech slyší, prakticky na hranici diagnóz, tak je příjemné vědět, že to za jistých podmínek není vůbec žádná pravda.

Bezpříčinná radost je nad všemi zájmy a koníčky, nejsou to však ještě zároveň i dovednosti, jak udržet koordinaci do zajímavého věku.