5,5 masérů z 30 v Praze vám řekne, co je citlivost

Občas někde natrefím na téma citlivosti i se svými zákazníky. Je to téma , které se většinou odbude a přitom zaslouží největší pozornost. Citlivost se často plete s přecitlivělostí, husinou, dokonce s bolestivostí, lechtivostí, anebo s přecitlivělými reakcemi na veškeré podněty, chemické i na akutní stres, nebo na lidi. Kolem toho všeho je i hysterie, tajnosti a stresy. 

Navíc odhaduji, že 5,5 masérů z 10 vám dokáže za úplatek nějak popsat rozdíl mezi lechtivostí a příjemným a husinou. Naučit se alespoň s těmito pojmy operovat v životě stojí za to. Mělo by to být součástí dotekové gramotnosti. Právě to by mělo být pro všechny hrozně in a cool, doteková gramotnost. Názorně můžete tady vidět, jak masáže souvisí se vším i se vztahy. Proto jako masér s desetiletou praxí mám co říct v poradenství, či vzdělávání.

Masáže a citlivost

Abych mohl odstraňovat bolesti, tak sám potřebuji mít vypěstovanou citlivost na chování tkáně a nyní píšu jen při kontaktu, tedy doteku. Právě takto poznám strukturu tkáně v různé hloubce a nejčastěji jde o to, nalézt svaly. Svaly jsou podle své aktuální tenze jsou  na pohmat různě tvrdé a různě elastické. Porovnal bych to k pohmatu měkké a různě tvrdé gumě, pak až k tvrdosti provazu, nebo snad až ocelového lana. Navíc i v různé hloubce svalu jsou jeho vlastnosti různé, často obsahují tenčí stažené snopy jako ocelové lanko, které bolí nejvíc. Svalová struktura bývá pozměněna i boulemi, některé jdou povolit, jiné ne. Sval může povolit tlakem na trigger pointspoušťový bod tak, že přestává sice bolet, ale to je určitý stupeň povolení svalu. Svalům se tak vrací jejich elastičnost, dynamika a síla. Tím je však odstraněna jen jejich nejhrubší nefunkčnost.

Citlivost svalu je ještě něco jiného.

Čím hůř na tom kdo je, tak tím více má na sobě bodů, které na tlak vyloženě bolí, dokonce někdy na pouhý dotek, nebo je to jen nepříjemné.

  • To je přesně to, co si každý chce vysvětlit jakože je citlivý. Ne, to je jen směrem k nepříjemnému až stále víc bolestivé na stejný tlak.
  • Pak si často někdy myslí, že to tam bolí přeci každého. Ne, nebolí to tam každého.
  • Pak si ještě myslí, že každého to někde bolí. To už je blíž pravdě a právě kde to přesně koho bolí a na jaký tlak, je podstatné pro mou praxi.

Mám deset let praxe jak se bolestivá místa dynamicky mění od bolestivých na příjemné a na opak. Tyto změny probíhají různě rychle během návštěvy, návštěvu od návštěvy. Právě rychlost změn a směr jestli k bolesti nebo příjemnému mě zajímá u každého nejvíc. Zlepšení pocitu na tlak na sval má za následek, že se zlepší i citlivost povrchu těla.

Citlivost svalu a kůže je veledůležitá

Je podstatný rozdíl jestli něco bolí, nebo je příjemné. Představte si, že někdo absolutně nechápe o čem mluvím. Tvrdí, že malá bolest nevadí, že i s velkou bolestí se dá žít….. Já tvrdím, že právě malá bolest je prvním varováním, že je něco špatně.

  • Právě malá bolest je prvním varováním, že je něco špatně.
  • Proto se se setkáte s tvrzeními jako – vášnivý celoživotní cyklista pořád zdráv, najednou v 70 letech lehl i s kolem mrtev.

Mě bolestivá místa na tlak ukazují na chyby, které dělá zákazník, třeba ve sportu, nebo tělo samo, třeba hrbem, nebo vyhnutým obratlem, dlouhodobě zkráceným svalem, v trvalé tenzi, ve stresu.

Nenechte si vyrvat z rukou kvalitu života

Když nejde o život nejde o nic.

S tímhle heslem daleko nelze dojít. Přehlédnou se podstatné věci. Především ta malá varování. A jsou skutečně, tak malá? Pokud bolest zhoršuje kvalitu života, tak…

Zeptali jste se někdy, jak zlepšuje kvalitu života zvyšování citlivosti na dotek a různý tlak?

Že ne? A jak se vlastně zajímáte o lepší životní styl? Jak se zajímáte o zkvalitňování života i svých blízkých?

Čím citlivější povrch, tím větší schopnosti těla

Tělo musí být citlivé na povrchu celé, protože je to senzorika, která se podílí na všech typech pohybů. Ať sport, sezení, cvičení, pořád se musí tělo samo řídit, jinak by lehlo na zem jako hadr. Pořád musí vyrovnávat svou stabilitu a různě prudce zasahovat.

Jak to asi mozek může udělat dobře, když dostává z těla zamlženou představu. Jakože  sval bolí, i když ještě ani nezačal něco dělat?! Vždyť to snižuje výkon! Nejen sportovce, ale i v kanclu u PC.

  • Nebo mozek dostane signál třeba od beder, že jako neexistují, protože je necítí, tak je mozek nezahrne nějak valně do dynamiky pohybu, udělá z celých beder blok, takovou kostku.
  • Co když hruď bude vysílat do mozku představu, že tam nic není? Tak si mozek bude myslet časem, že tam je šutr.

Znám vlastním pohmatem moc dobře, jak souvisí vývoj bolestí a citlivosti a příjemného na těle. Pak najednou hruď bolí jako na infarkt, třeba a přitom to je jen stažený mezižeberní sval, nebo celý hrudní koš.

Pokud je to všechno příjemné, tak si s tělem mozek jen hraje

Pro mozek je tělo symfonie, pokud ho vnímá dobře – jako příjemné

Koordinace těla závislá na citlivosti celého těla a na propojení všech částí, pak má perfektní možnosti, když tomu tak objektivně je. 

Příjemné, husina, lechtivé je rozdíl

5,5,masérů z 10 vám dokáže za úplatek nějak popsat rozdíl mezi lechtivostí a příjemným a husinou.

  • Husí kůže je zrovna pocit, který někdy vzácně může souviset s euforickým stavem. Husina se mi nijak neosvědčila, spíš to tělo používá jakože se chce oklepat. Možná je dobré pak naučit otřesení končetin, značně to uvolňuje a zlepšuje koordinaci. Bezprostředně vyzkoušeno tohle zrovna nemám.
  • Lechtivost celkem rychle při masáži mizí. To příjemné je teprve ono.

Pokud se někdo snaží o vyvolání  příjemných pocitů bez zahrnutí koordinace a odstranění bolestivých bodů, jako nabídkou například super příjemné relaxační masážetantra a nevím, co všechno, tak to nakonec povede ke zklamání, nebo naprostému nepochopení o co vlastně jde.

Horší je, že totéž se stává v ložnici. To pořád něco vymýšlí a najednou už prostě není nic dalšího na zkoušení a tak vznikne všední den a nuda. Hledají se pak zážitky jako rajcovní spodní prádlo, líbánky u mola, svatba při seskoku z padáku… Ty lidi z toho dost blbnou.

Je třeba pochopit víc to příjemné ve spojení s citlivostí a asi nejlépe jsem to popsal u relaxační masáže s aktivní účastí, kde se v rámci možností tělo i protáhne a také mysl zaměří buď samovolně,na tělo, nebo jako spolupráce. Zlepšuje to koordinaci a to je ze všeho nejdůležitější, protože funguje mozek i tělo i nitro.

Tak lze dojít k příjemnému prožívání, vědomě – Najděte své štěstí

Z neurčitého bláta pocitů je zapotřebí rychle vyjít a to lze jedině zvládnutím vlastního těla. Pak lze využívat mechanizmy zbavování se zbytečných zátěží a stresů. Pak když se o takových všech, těch nepříjemných věcech slyší, prakticky na hranici diagnóz, tak je příjemné vědět, že to za jistých podmínek není vůbec žádná pravda. Opravdu zdravý životní styl by měl dovézt k následujícímu:

Bezpříčinná radost je nad všemi zájmy a koníčky. K tomu vědomosti a dovednosti, jak udržet koordinaci do zajímavého vysokého věku.

V Praze mě najdete na provozovně JIh v části města Chodov a v centru pod Karlovo náměstím.

Přejít nahoru