Tenisový loket – klouby

Nedávno ke mně na polikliniku přišel zákazník, který má už rok potíže s tenisovým loktem. Jeho bolesti jsou kolísavé nejen podle námahy, ta nepřicházela první půlrok ani v úvahu. Žádný sport, těžká práce, nic takového, půl roku. Podle něj jde nyní o to, že je jedno co dělá, bolí to pořád i při nečinnosti.


Tenisový loket

Vyzkoušel už ortézu a pod, léky, rázovou vlnu, fyzioterapie, potravinové doplňky, cvičení, a jiné a také pár nezvyklých metod, nikoliv operaci. Každá metoda situaci různě hodně zlepšila, ale nic z toho nevedlo k naprostému odstranění problému.


PRVNÍ NÁVŠTĚVA U MĚ:

Řekl jsem mu, že většině pomáhá všechno to, čím prošel. Zatím nešel na operaci, tu jsem mu pochopitelně neradil a jeho známý doktor mu ji vymluvil.

Během a na konci první návštěvy u mě, ucítil velmi výraznou úlevu. V průběhu minut i vteřin, žasl, jak je úleva tak rychle vůbec možná.


Doporučil jsem mu věci, které ještě neznal, také dlouhodobému natažení a pokrčení lokte v klidu a hlavně nic těžkého nezvedat, i když si myslí, že už nyní může, ne určitým způsobem a přijít ke mně opět za týden. Změna způsobu úchopů není definitivním řešení, jak by se zdálo, nevydrží to dlouho, problém se pak rozšiřuje na další svaly. Stačit to nemohlo v žádném případě. Až na potřetí byla situace o mnoho lepší, ale zase jen lepší, nic definitivního.

Tenisový loket patří k velmi omezující bolesti a značně ohrožuje pracovní výkon, celkovou kondici i kvalitu života. Tenisový loket, jak je zde popisuji, řadím do kategorie bolesti svalů a šlach spojené se záněty a někdy se zraněními šlach i svalů.


Jak se projevuje tenisový loket? A co jiné klouby? 

Během týdnů obvykle nabývá na hrozivé intenzitě a chronicitě, odeznívání problémů dostává značnou setrvačnost. Tyto první týdny rozhodnou, jak dlouho problém potrvá. Vyhledat pomoc považuji za nezbytné.

Tenisový loket se dokáže rychle rozjet a dokáže probouzet bolestí.
 Tenisový loket se dokáže rychle rozjet a dokáže probouzet bolestí.

Během noci několikrát probudí palčivá bolest při natažení i skrčení lokte. Někdy jen tak tak, že je možné polohu lokte změnit vlastními silami ruky, často jen s pomocí druhé ruky. To jen pro porovnání stavu, pro ty kteří mají tento problém. Během těžkého přetížení dochází ke zhoršování, které bolí ihned a trvá několik dní a nocí, než se to uklidní, v průběhu těchto dní stačí minimum pohybu na opětovné zhoršení a k tomu další zhoršení. Vadí i pouhé běžné zvednutí ruky a jedinou možností, jak zmírnit bolest kolikrát zbývá najít určitou polohu a nehýbat s celou horní končetinou včetně prstů. Je to otázka zvládání vlastního těla. Tvoří se viditelný otok a hmatatelné různé útvary na tkáních ve všech hloubkách. S každým jiným kloubem jsou problémy v bledě modrém podobné.


Je nalezení šetrné a definitivní pomoci s takovými problémy, čím dál těžší?

Jak tvrdím, tak masáže jsou uměním a případy které mi prošli pod rukama mi ukazují, že umění lze dále zdokonalovat a to vždy. S tím se nedá nic dělat a je dobré si domyslet další důsledky, včetně toho, že bez správné masáže kvalitní pomoc 

neexistuje!!!

Značnou nevýhodu mají těžce pracující, kteří si nemohou dát od námahy oraz několik měsíců v kuse. Všichni ostatní mohou mít po problému na tři návštěvy u mě v prvním měsíci vzniku bolesti, pokud se nejedná o drastické zranění vyžadující bezodkladnou operaci a to je málokdy. Čím déle problém trvá, tím více degeneruje i kloub a kost.

Jak je možné, že všechna pomoc jakkoliv moderní, permanentně znovu a znovu selhává, včetně operací a prášků? Jako by snad bylo na světě málo nasbíraných zkušeností.

Díky rostoucím vlastním zkušenostem jsem pomohl i tomuto zákazníkovi, který byl co týče tenisového lokte u mě nejtěžším případem. Na tenisový loket mohu určitě doporučit mou masáž se vším ostatním i jako prevenci podobných životních patálií.


Je možné lépe pochopit fungování kloubů a dokonce zlepšit, i když nebolí?

To je správně položená otázka. Ano, o to mi právě jde především, jak vytvořit takové podmínky na těle, aby podobné potíže ani nevznikaly.


25.8.2019 Reiter

Přejít nahoru