Bolest kolene


Bolest kolene dokáže značně snížit kondici, celkový výkon a kvalitu života, tak jako každá bolest. Jenže koleno je prý nejsložitějším kloubem na těle a právě bolavé koleno dokáže  během několika týdnů rozšířit pohybové problémy do celé kostry a v návaznosti oslabit funkci důležitých orgánů. Nové koleno, stejně dobré, vám nikdo znovu nevyrobí,. Každý vpich při invazivních metodách vyšetření a léčby, považuje tkáň za invazi a bude si ji pamatovat. Chovejte se podle toho ke kolenům. Uvedené je také předpokladem pro pochopení následujícího.


Co způsobuje bolest kolene

úraz kolene, přetížení, vychýlení v pohybu, částečná dislokace trvalá, která může kolísat v závislosti na kondici celého těla,

Lokální působení chladu

rotace v pohybu, rotace s velkým pokrčením láme koleno, například při zvedání se s otočkou z nízké židle

úraz chladem, záleží na intenzitě a četnosti opakovaní

zkrácené svaly a vyčerpané svaly

špatná výživa, nikoliv kloubní, ale dlouhodobé chyby ve stravě

špatná výživa nedokrvením oblasti je obvykle spojeno s chronickým podchlazením kolene

Bolesti obou kolen ukazují obvykle na nějaký větší chronický problém pánve, beder a orgány jako srdce,ledvin, sleziny – lymfy


Jak se obvykle řeší bolesti kolen

Kolik rtg a ct je zbytečných?!

Malé bolesti kolene se obvykle neřeší a přitom na potíže ukazují i nebolavé změny – jako otoky.  Běžně se zmatkuje, protože se řeší až akutní bolesti kolene a dosavadní zkušenosti, jak dobře zacházet s klouby, nejsou naprosto žádné. Na vině může být školství se svým pojetím tělesné výchovy a rodiče, kteří o tom věděli také jen málo a dnes v době internetů, čím dál víc my sami.

Vědět málo o kloubech jasně, že nestačí a vědět přehnaně mnoho, může být na překážku také. Jak z toho ven? Nehledejte nějaké zkratky typu léku, obvazu, doplňku stravy, bezhlavá operace bez rozmyslu atd. Ti lépe Informovaní se zbytečné bolesti kolene vyhnou.


Jak na bolesti kolen se mnou

Obvykle mi stačí jen pár vět o problému, daleko víc vypozoruji a pohmatem zjistím sám. Samozřejmě je třeba, abych věděl, to důležité z historie bolesti kolene a aktuálního, jestli byl třeba požit lék proti bolesti,

Zjistím si jednoduchými pohyby kloubní pohyblivost na obou dolních končetinách, zejména kotníky,kolena,kyčle i pánve. Prohlédnu si páteř a držení těla. Zjistím jak rychle tělo reaguje na masáž, nebo jen tak na tlak ruky a na zvětšování kloubní pohyblivosti. Výsledkem může být doporučení, nějakých aktuálních cviků,  třeba jen do odeznění bolestí, třeba i změny ve stravě, další zmíním ještě na konec.


Bolesti kolene – 5 nejotřesnějších případů z vlastní praxe

1 Utržený meniskus – Jsou i tací mezi námi, kteří k doktorovi nejdou ani klidně s jasným poraněním kloubu a prostě nejdou tam. Jednalo se o utržení kusu kolenního kloubu zvnitřní strany a způsobovalo to pacientovi značnou bolest při pohybu v určitém náklonu, při běžné chůzi, dokonce běhu to nebolelo vždy a proto se hlídal v pohybech a k doktorovi jít nechtěl. Byl mladý a šlo o úraz. Dal jsem mu tedy nejlepší rady, co jsem znal, obklady, ortézu ne, cviky, doporučil ještě lepší hlídání se v pohybu, Půl roku to srůstalo a bylo po problému. Nakonec, díky svědomitosti pacienta utržená část kloubu přiroste přesně tam, kam patří a tak se také stalo v tomto případě. Tento postup samozřejmě nemohu nikomu doporučit, protože nemohu nikdy dopředu vědět jak svědomitý bude a zde může zazmatkování v pohybu znamenat odvoz sanitkou. To, že vše dobře dopadlo, jsem se dozvěděl, až když bylo po všem. Na druhou stranu znám dost lidí po všelijakých injekcích za desetitisíce, punkcích a operacích a pořád mají stejné potíže. Proč? Čím to je? Čtěte dál.

2 Bolesti kolene po dobu 14 dnů, které nepřestávaly, někdy byla bolest i v klidu a byly čím dál nesnesitelnější a nevyspitatelné. Zjistil jsem pohmatem, kde to bolí, bylo to z vnější strany a rozmasíroval jsem to speciálním postupem. Bolest mizela v průběhu masáže a po deseti minutách bylo hotovo a napořád. Zázrak? Ne, normální výsledky letité praxe. Léčitelství? Slovo léčitel je dnes nadávkou. Ve středověku se za to upalovalo. Je to práce a je třeba zohlednit fakta, že bolest netrvala měsíce , či roky a nebyla od úrazu a nikdy před tím nebyla, neztrácela čas s experimenty a přišla ke mně.

3 Neřešitelné potíže s bolestmi s koleny, i takoví pacienti ke mně přicházejí, kdy už mají za sebou více invazivních metod a operace kolene nedoporučují ani lékaři. Nicméně obecně platí, že pokud osoba chodí, tak poradím cviky na mírné zlepšení vždy. Dornova metoda, kterou dělám v Praze na dvou místech, má také zajimavé cviky na kolena i jiné metody. Nejmenuji zde konkrétní cviky, protože vhodnost cviků je individuální a nějaké zkoušení při totální chronicitě na vlastní pěst, již nestojí jen drahocenný čas, ale šance, že se vystihnou podmínky pro zlepšení jsou téměř 0 a naopak spíš je tu pravdpodobnost dalšího ubližování si.

4 Pacientka 70 let po 3 operací jednoho a toho samého kolene a s každou to bolelo více a všechny operace byly posouzeny jako zdařilé. Ta paní vyzkoušela úplně všechno, byl jsem prý první , kdo ji odstranil tu nejpalčivější bolest a to po deseti návštěvách.

5 Mladý sportovec 16 let, bolest kolene pociťoval jen na konci tréningu, po výkonu (vyčerpání). Nejzajímavější bylo, že jinak bolest žádná nebyla až totálně nesnesitelnou bolest cítil pod čéškou na pouhý lehký dotek. Doporučil jsem mu vynechat sport alespoň na 3 měsíce, a řídit se mými pravidly.


Jak zacházet s kolenem lépe?

Již jsem naznačil, že existují vyloženě chybné pohyby a na to lék ani doplněk stravy a změna stravy není. Zbytečná a nejčastější zátěž kolene je dána ne přímo zničujícími úrazy, ale chybami v koordinaci při běžném jakémkoliv pohybu, stylem chůze, běhu, atd, Takže se klidně věnujte pohybu, chůzí, klidně sportujte. Jenže kolik pozornosti přitom věnujete na správnou funkci zrovna kolene, tipuji si, že žádnou. Tak problém začíná, žádnou pozorností.

Doplňky stravy. Znám experty, kteří berou až koňské dávky na klouby a pořád mají potíže. Ano, také koleno je závislké na správném fungování všech orgánů a podotýkám, zejména mozku a může být jen náhodou, že jako první začalo bolet, klidně jakoby z ničeho nic, zrovna koleno.

Dobré je, že chybnou koordinaci těla vidím nezávisle na tom, co mi kdo o sobě říká a navíc si mé zjištění ověřím pohmatem, na který by nic nemělo bolet. Tělo nemá co bolet na přiměřený pohmat. Tento pohmat patří k běžné praxi každého maséra a je určující v jeho schopnosti. Tuto schopnost by měl rozvíjet každý, kdo chce žít kvalitně, což je samostatné, rozsáhlé téma. Co bolí na takový pouhý pohmat, tak hrozí, že v budoucnu začne bolet při pohybu, nebo v klidu, třeba jen v noci. To pak ztěžuje odpočinek a zhoršuje i kvalitu spánku a regeneraci organismu. Tím jasně říkám, jak bolestem předcházet a nečekat na bolesti až přijdou. Takže nejen sportem a pohybem a na to se zapomíná.

Spoléhat se můžete jedině na své perfektní zacházení s tělem, na supermoderní medicínu současnou i budoucí, mnohem, mnohem méně

Perfektní zacházení s tělem dnes nenajdete. Všichni ke mně přichází  s chronickými potížemi ve statice ( stabilitě) těla. Perfektní zacházení s tělem si představuji takto: https://www.terapie-reiter.cz/syceni-tela-extazi/?admin-preview=true&text-version=0

Pokud přijdou bolesti kolene, na nic nečekat. Mělo by být jasné, že nejde o léky, chemii, ale zásadně o znalosti vlastního těla, které musíte rozšířit o praxi, nezůstat u teorie. Tu praxi těžko získáte sami ze sebe, nevycucáte si ji z prstu ani nevyčtete z internetu, ani z knih. Možná náhodou vyčtete, ale převod do praxe trvá pak ne jedno desetiletí. Zmínil jsem prokrvení, masáží je zapotřebí docílit perfektní prokrvení a nejprve je zapotřebí zjistit, co to vlastně je perfektní prokrvení, jak se projevuje, s čím souvisí, jak se vytvoří, udržuje… Z uvedeného vyplívá, že není třeba čekat na bolesti kolene a že není třeba ke mně přijít zrovna na masáž, až když třeba koleno bolí, ale dokážu také individuálně poradit ať už koleno, nebo něco, bolí nebo ne.


7.2.2020 Reiter

Přejít nahoru