Proč bolest a akutní potíže nepřecházet – výhoda Dornovy metody


Jednou bolest nemusí jen tak přejít, může to zanechat stopu, může se to vracet, posunout jinam. Nejhorší je, když akutní bolest přejde v chronickou tj. v trvalou. Dornova metoda některé akutní potíže odstraní, někdy jedinou návštěvou, doma jediným cvikem. Není to přitom jediná výhoda Dornovy metody. Někteří jsou už zvyklí a čekají až to samo přejde. Doporučuji úplně něco jiného.


Dornova metoda kolene Reiter Praha
E. Reiter, Praha 2 a 11 – Dornova metoda a bolest kolene

Nejde dopředu vyjmenovat na jaké všechny potíže, bolesti Dornova metoda zabere. Např. srovnání krku třeba dokáže výrazně zmenšit bolesti zubů. Nemá ani smysl jmenovat všechno. Jde o pomoc od bolesti.

Nejčastěji si bolesti každý všímá, pokud je náhlá a větší a to obvykle ze špatného pohybu, nebo úderu, dopadu, který jste si uvědomili. Taková bolest klidně sama třeba zase přejde, to ano, ale někteří to berou s neuvěřitelnou vágností, že to zase přejde. Odtud vnikl zvyk bolesti přecházet. Je to sice hezká zkušenost, jenže není postavená na znalostech a není spolehlivá. Naopak bolest, která již začala, tak může být už i vážným varováním a kolikrát se i pořádně rozjíždí. Pak je pomoc těžší.


„Co přišlo samo, samo zase odejde.“ Tato slovní hříčka se používá často a v bolestech zrovna příliš neplatí.


Někdo věří na léky na bolest a opět, třeba bolest i fakt přejde. Jenže, co to dělá s pohybovým aparátem, to je vidět až za delší dobu braní takových léků. Dokáže to zlikvidovat i docela jinak nadějné výkonové sportovce.

Bolest může sama zase odeznít a může to být v pořádku. Proč je přesto vhodná jednou za čas Dornova metoda jako prevence, i když nic nebolí? Výhoda je ta, že se často odstraňují příčiny bolesti, které jen zatím nebolí. Třeba vyhnutý obratel nemusí bolet hned, nebo přestane sám od sebe bolet, to třeba ano, ale znovu začne až za deset let. Další výhoda Dornovy metody je, že odhalí příčiny budoucích bolestí a odstraní je dřív. Mělo by to být v rámci péče o tělo.


Co když akutní bolest odeznívá a zase se vrací?

Bolestivé místo se vyvíjí klidně dny, týdny a do té doby nic není cítit.

Obratle a klouby bývají často hnuté, aniž by to bylo cítit. Pak se stává, že je cítit různě útlum, únava. Přímo na místě a na zádech nic.


Celková vitalita je daná stavem páteře.


Celé tělo i páteř má hlavní vlastnost, že tuhne, správné pohyby, které by od bolesti i pomohly přestávají být proveditelné. Časem se diagnózy jen kupí a na páteř se nikdo nedívá a nehledá souvislosti. Takové chybě by se měl každý vyvarovat. Vitalita páteře zasahuje do všech činností.


Bolesti snižují kvalitu života a je lepší se jich ihned zbavovat, než je ignorovat. Zbavování bolestí ihned po objevení a právě cestou fyzické nápravy – cvikem, masáží, přináší novou jistotu a důvěru k vlastnímu tělu.


Co je ale úplně NEJ v odstraňování bolestí, že když se odstraní včas, nemůže to být nikdy dostatečně doceněno v okamžiku zastavení vznikajícího chronického problému, protože pak už je to napořád.

Lepší je péče o tělo i Dornova metoda, pro zvýšení celkové kondice organismu a mnohem dřív, než něco začne bolet. Jenže na to musí být cvičené oko. Odhalit se musí stopy po chybných pohybových návycích.

Problém kondice souvisí s nerovnoměrnou fyzickou zátěží a ta je v každém sportu a v práci.

U mě najdete zajímavou prevenci v provedení co do technik i co do výsledků, které jsou cítit a jsou měřitelné.


Příklad aplikace Dornovy metody z počátku mé praxe – DŘEVORUBEC:

Na začátku mé praxe Dornovy metody jsem přímo na chodbě odlapil jednoho známého, který čekal na něco a měl zrovna čas. Ve stoje a pak na lehátku, jsem změřil odchylky a hned jsme zacvičili patřičné cviky, Celé to trvalo 10 minut. Jak se poprvé postavil na nohy, cítil značné změny. Cítil změnu ve stabilitě a zlepšení, jako celkovou úlevu. Pak zjistil při prvních krocích a pohybech i to, že drobná pnutí a pobolívání různých míst přestalo. Rozhodně by s tím sám nikam nešel, byla to taková náhoda. Byl překvapený, že to šlo tak rychle a že je vůbec možné něco tak změnit.


Jak se vyhnout chronickým bolestem?

Chcete opravdovou kondici? Jde to dokonce bez sportu. Tento článek není o chronických bolestech. Jdou někdy také odstranit, většinou jen zmírnit a zanechávají hlubší stopu v organismu.


V otázce prevence i bolestí jsem tu pro vás a to v Praze-Chodov v dostupnosti metra, 4 minuty od stanice Háje.

Také v centru na Praha 2 , Dittrichova 5.


Přejít nahoru