Tělo potřebuje určité zacházení, má mechanismy, že bolest nemusí být tak běžná

  • čekáním až bolest přejde, je jedna z nich. Někdo s tím, že to zase přejde, jiný, že něco se musí vydržet, s bolestí se dá také žít…
  • s různými léky a přímo s léky proti bolestem nezjistíte, zda je možné bolest odstranit manuálně, tj. masáží nebo cvikem. Kdo s léky jednou začne, obvykle musí zvyšovat dávky a přecházet na „stále lepší“. Zde se dovíte proč nečekat až bolest sama přejde.
  • Někdo bolest vyhledává, například sportovci. Že to prý roste. Sportovci nepoznají moment, kdy bolest už jen škodí. Pohyb někdy pomáhá, ale od určitého momentu už ne a musí se na to jinak.
  • Někdo bolest vyhledává všude možně různě, vypadá to jak davový masochismus, a dokonce u mě při masáži. Že prý to víc zabere. Většinou právě takhle ne.

Každá chronická bolest byla kdysi pouze akutní a tehdy bylo snadné další vývoj utnout.

Bolest bývá způsobena přetížením svalů, někdy se při tom posunou klouby a obratle a nevrátí se sami zpět.  K posunům na kloubech a páteři dochází z různých důvodů, nejen kvůli špatným pohybům, o kterých se ví, ale také třeba po prudké změně hmotnosti. Během těhotenství a po porodu nebo také po operaci. I v takových neobvyklých případech napravuji často rychle a úleva je znát ihned.


Prevence bolestí a jiných potíží, křivá páteř bolí hned jen vzácně

Dornova metoda sice pomáhá při bolestech, ale nechte si zkontrolovat páteř preventivně podle typu činností jednou za rok až za 5 let. Pokud si někdo vzpomene za 20 let, nebo se nepřizpůsobí nálezům, tak jak to asi může dopadnout?

„Většinou zákazníci přichází až s bolestí a myslí si, že jedině tak poznají smysl Dornovy metody. „

Jde to však i jinak, protože rovná páteř je výkonnější a odolnější vůči poškození, než různě pokřivená, přestože zatím vůbec nic nebolí. Křivá páteř je náchylná ke zranění svalů, plotének, nervů….

Sportovcům prospívá masáž i Dornova metoda určitě často, podle podávaných výkonů a ti zkušení podle odhadu, jak už se znají. Prevence má být zaměřena ještě jinak. Sportovci často přeceňují své síly a potřebují dohled. U rekreačního sportu to bývá stejné.

2 příklady z praxe Dornovy metody, jak to ideální není: 

1. Někomu spravím bolestivá záda tak, že najdu a srovnám vybočený obratel a pak se dozvím, že si jde večer zalyžovat. Samozřejmě, že rotace při lyžování mohou čerstvě spravený obratel vrátit zpět do špatné polohy, stejně tak případný pád ! 

2. Jiná zákaznice mi po nápravě L4 o 1cm, oznámí, že potřebuje ještě posekat kousek kosou. Hned po té, co jsme došli k závěru, že ji bedra bolí kvůli sekání trávy kosou. Ve svých 75 letech mohla mluvit o štěstí, že to šlo napravit a ještě hned napoprvé.


Dornova metoda a její četnost

Četnost docházky u Dornovy metody záleží na tom, jakých cílů se chce dosáhnout. Někdo chce jen odstranit aktuální bolest, tam obvykle stačí u mě 1 nebo 2 návštěvy.

Pro sportovce je Dornova metoda vhodná s masáží podle potíží a zátěže i několikrát týdně

U sportovců je největší problém pohybových návyků, které si neuvědomují, ani deformaci a to potřebují vyřešit ze všeho nejvíc, ani ne tak pořád dokola nějaké bolesti a vyhozené klouby. Tak je to u všech

Nevěřte úspěšným sportovcům slogany typu :“ To zvládneš, musíš dřít na hranici svých možností. Nikdy nepolevuj…… Bez pravidelného servisu těla je to holý nesmysl.

„Sportovci mnohdy netuší, že se dřou zbytečně, že pouhým sladěním kloubů, páteře se lepší účinnost pohybů. „

Vhodné a aktuální cviky si sami určíte těžko, když si na záda nevidíte a ty co byly vhodné před rokem, tak už dávno nemusí být aktuální.

Následující příklad z počátku mé praxe po letech ukazuje dnes nečekaně na nejdůležitější věc.

Jeden těžší příklad z počátků mé praxe Dornovy metody: 

Dornova metoda Praha

40 letá žena si ztěžovala na dlouholeté bolesti v bedrech, příčinou bylo sedavé zaměstnání a několikrát týdně tréningy a zátěž i doma. Tak si to vysvětlovala. Příčina bolestí byla mírná lordóza a mírná skolióza beder a velmi tuhá bedra. Po sérii návštěv bolest zmizela, skolióza se srovnala, lordóza zůstala. Jednalo se o sportovkyni, která se neomezovala a nešetřila. Dvakrát po půl roce se potvrdil setrvalý zlepšený stav. Lordóza, která zůstala bývá však příčinou bolestí.

Z uvedeného příkladu dnes plyne poučení, že lepší je motivace pro zlepšení tělesné formy, naproti tomu s bolestí se snadno smiřuje, nebo stačí malé zlepšení.


Někdo jiný chce srovnat držení těla, aby lépe vypadal 

a zlepšil i subjektivní vnímání těla. Dokonce i u mladých lidí, kolem 25 let většinou jde o dlouholetý problém chronicky špatného držení těla. Kdo chce udělat konec s hrbením se, kroucením se, s deformacemi nohou aj. tak dělá pro sebe dobře i z hlediska prevence.

Mám zkušenosti, že vybočení obratlů do stran a skoliózy se spravují rychleji, než hrbení se a lordózy. Lordóza krční a bederní páteře a jiné chyby jsou zmíněny zde. Je to nejspíš proto, že hrby a lordózy trvají déle a jen někdy a později, způsobí vyhnutí do strany. Kdo chce dobře vypadat, měl by hlavně vzít v úvahu, tělo samo chyby zvětšuje a posiluje tzv. úlevovovými polohami, protože poloha je pohodlná. Všechna posilovací cvičení vždy nějaké chyby posílí.

Je zajímavé, že si i laik okamžitě dokáže všimnout, když má někdo rovný krk, ale na krční lordózu má vypěstovanou naprostou slepotu. Jako kdyby každý poznal rovné školní pravítko a křivé považoval také za rovné. Vzdělání přitom nehraje roli.

 Dornova metoda, stávají se zázraky, 

že něco bolelo roky a náhle konečně obrovská úleva. V jednom případě po 20. letech nepřetržitých bolestí zad je to po dvou návštěvách o 90% lepší.

Podle návodů z internetu sami nemůžete docílit totéž jak u někoho s praxí. Nedělejte  proto Dornovu metodu ani se sousedkou. Hledejte profesionalitu a praxi.

Ani podle obrázků to nemá cenu cvičit. Je to nesmysl. To byste nemuseli ani nikoho hledat podle velikosti praxe. Jiný chce zase Dornovu metodu jedině od lékaře. Je to jemná terapie, žádná operace, úspěch závisí na zručnosti a při dodržení základních už i masérských pravidel, nelze ublížit. Strach by měl být spíš z odkládání Dornovy metody, nikoliv z ní. 

aktualizace.rok 2012, 15, 21    Reiter