nova-forma.cz Zastavte se u mě

Zastavte se u mě

Můj příběh

Chtěl jsem si vypít v klidu kafe v kavárně úplně nahoře v OC Chodov. Kdyby to bylo přesně podle mého plánu, tato nabídka by nevznikla. Sotva jsem si sedl, náhoda, už se řítila upovídaná dvojice k vedlejšímu volnému stolku tak 4m daleko. Pořád jsem něco od nich slyšel, i když jsem nechtěl. Mohly si sednout i jinam, měl jsem smůlu, musel jsem se jimi zabývat také. Byla to manažerka asi 30-letá a přijímala novou pracovnici na post recepce. Byla to marná snaha, zájemkyně dost často kašlala. Říkal jsem si “Kašle ti na to … snaž se méně a snažte se vychutnat tu kávu, tak jako já.” Obě byly rudé v obličeji, manažerka měla rudé i oči a měla napnutý hlas a snažila se ze všech sil. Jakoby ji stál šéf přímo za zády. Obě byly důkazem závažné chyby systému, vyčerpaný životní potenciál obyvatel. Víc už to ždímat nejde. Napadlo mě, že bych napsal, jak vysoce zátěžovou práci zvládat i s tím vědomím, že je to úplně špatně, tak nerezignovat a zůstat zároveň pro systém použitelný. Tady to je.

Má srážka s chybou systému

Tato chyba je velká a každého se nějak dotkne, není vyhnutí. Pracoval jsem rok ve fabrice, kde můj přímý nadřízený byl ředitel a vyhlášený top manager ze střední Evropy, který dříve pracoval v Anglii v automobilovém průmyslu. Jejich metody znám. Chtěl mě vykostit. Jenže náhoda chtěla, že jsem měl smlouvu jen na rok a já další za údivu všech prostě nepodepsal. Tím jsem vyklouzl z údělu totálního využití životního potenciálu pro něčí plány.  Získal jsem od nich na památku výhřez plotének, žádné odškodnění a zkušenosti s naší prý moderní medicínou. To bylo skoro před 20 lety, od té doby jsem nastoupil úplně jinou kariéru. Různé metody provádím již 12 let.

Co vám hrozí?

Nikdo vám nepomůže. Rodina a nejbližší? Nebudou vám rozumět, ať už to máte jaké máte. Nemohou vám pomoct, nanejvýš vás trochu rozptýlí, podrží, podpoří, uznají a pochválí. Pokud padnete, je s tím dost utrum a někteří si do vás ještě s gustem kopnou. K pádu stačí nějaká blbá nemoc, taky můžete být za simulanta. Váš pád může zapříčinit i pád jiných. Pokud děláte cokoliv a dobře, vaše zodpovědnost roste. 

První příznaky vyhoření poznáte ze zrcadla

Vy sami se v něm poznáte jak 90-letí starci. Je jedno kolik vám je. Dvouletý kluk měl bolesti kyčle a neuměl nic říct a vypadal v tváří jako dospělý a ustaraný. Po odstranění bolesti se ihned rozzářil na jeho obličeji dětský úsměv. Má akce během minuty měla úspěch. Je to stav bez možnosti pracovat s energií a na věku nezáleží. Vycuclí, přetažení. Neschopní relaxace, vypnutí. Napojeni na něco, co bude dál vysávat drahocenné síly, které by se tak hodily využít na něco užitečného. Navíc je to cesta do zničení. Jestli jste ještě nepoznali samotu, tak tady se nabízí její první fragmenty. Zábava je možná. Je možné se bavit, je možné to zahrát a získat i nějaké body uznání jiného druhu z okolí. Jenže hudba občas zní jak z jiného patra, dotyk od někoho není cítit, nebo připomíná nějaké fyzické bolesti. Na restartování a obnovení původního vnímání světa a vlastního pocitu ze života a okolí, nepomáhá nic. Podle doktorů vám nic není až do okamžiku, když vás k nim přinesou nohama napřed. Nic nepomáhá. Nepomůže sport. Nepomůže ani půl roku dovolené. Všechno jen trochu. Dokonce cokoliv i v intimní životě nepomůže. To jsou příznaky. Dosažení stavu vyhoření a co následuje po něm je totéž a ještě horší. 

Detailnější první příznaky vyhoření

Oči jsou unavené a líné, Mohou být citlivé na světlo, později zase ne, takže to nemusí být vodítko. Vrásky v obličeji a kruhy pod očima, to jsou výraznější změny a nepatří vždy k aktuálním jemnějším příznakům. Často jsou výsledkem dlouhodobějšího stresu a nemusí to vézt ke zkušenostem z vyhoření. Mohou se objevit tiky, cukání do ruky, zejména při akutním vypětí. Dlouhodoběji se pak vyčerpání projevuje křečemi, obzvlášť s určitými pohyby. Sport pak nebaví, nebo jen určitý s navyklými a tím i jistými pohyby. Pohybový rozsah se tedy snižuje a je jedno jestli se to ví, další důsledky se předem neznají, až když je zase pozdě. Ke spolehlivějším ukazatelům patří pocit napětí v hlavě,. Symptomy mohou být různé a z počátku si lze vsugerovávat, že je lze vyhnat, potlačit, někdy i naopak i vyvolat. Tento dojem postupně mizí a dělá si to pak už samo, co chce. 

Nabízím pomoc pohovorem

Psychologických rad je všude plno, tím se nezabývám. Neradím ani hlouposti typu choďte v parku, jezděte k moři, sportujte, chlastejte a drogy… Nabízím včasné vyhnutí se trvalým následkům, které jsou z přepracování a zaměstnávají pak celý život. To je i jinak má každodenní práce, odstraňování akutních potíží a trvalých, chronických potíží, většinou přetažených a přepracovaných lidí. Rozchodit jejich potíže už fakt nejdou. Čím starší, tím je navíc menší motivace, něco nového začít dělat. Když řeknu, že nabízím nějaké cviky, tak to vůbec. Pokud se nenaleznou kořeny k vitalitě včas a nezačne se s tím pracovat, tak později už to nejde. Jsou s tím spojené určité pohybové schopnosti, to ano. Později naučit nejdou, nejdou fyzicky provézt. Motivace tkví ve spojení s citem pro napětí. Pokud je někdo fit a zdráv a vitalitu má jako na dlani, tak okamžitě pozná, že vitalitu probouzím. Jenže ti, co to tak bezproblémově mají, tak dostanou okamžitě strach se učit s tím nějak zacházet. Jsou to nevhodní adepti. Nepotřebují aby jim někdo radil, všechno dělají po svém. Neví, že neznají metody, jak zabránit vyhoření včas, chtějí si tím projít sami. Rad je všude sice hodně, jenže všechny metody nikdo ještě nepopsal.

Vyhoření se projevuje fyzicky a to je má parketa

Nejde tolik o rozumové chápání. Tím spíš to nelze vygooglit. Hlavní roli hrají docela jiné věci, než by se čekalo. Vyhoření dělá vyloženě šrámy na těle. Jsou to ty samé potíže, které denně vidím. V tomto případě je možné to vzít jako hru. Nejde o bolesti, spíš pocit zátěže, která zatím ještě nebolí. Je zajímavé, jak pro zdevastovaný, nebo přetížený organismus, jsou snadné věci nemožné. Je zapotřebí znovuobjevovat ztracené. Nabízím prožití znovu nabývání toho, o co se již postupně přišlo, tedy zážitky ve zpětném chodu. Jde to vždy od určité pohyblivosti těla. Je to znovu nabývání a o to větší zkušenosti, že to vůbec jde. Než však dojde k obnovení životních sil a původního stavu, tak je zapotřebí poznat ještě některé jiné pochody na těle. Prakticky všichni přetížení mi popisují to sam, tíhu v těle, těžkou hlavu a během mé práce jako by se jim mozek hýbal v hlavě, zvýšení citlivosti různých částí obličeje a úlevu s tím spojenou. Rozhodně nikomu neradím procházky a stravu… To si přečtou všude a vím, že je to málo.

Cena

Pohovor 1h/500,-Kč

Fyzická část práce 1h/1000,-Kč

 

7/22 Reiter