Mě jako masérovi s desetiletou praxí můžete věřit, když říkám, že ničemu se nepřikládá střídavě největší a nejmenší význam, jak právě obličeji. Podle obličeje dochází nejčastěji k vzájemnému posuzování. Přes hezký obličej se získává práce a to nejen herci, zpěváci, dále vydělává třeba reklamou. Někteří se v obličeji snaží číst. Snaží se odhadovat vlastnosti, charakter, pravdomluvnost….přitom si zhusta všichni nabíhají.

Pro mou práci je obličej velmi zásadní částí těla. Zdaleka ne jen tím, že by zákazníci, než něco řeknou, tak zareagují rychleji obličejem, třeba na aktuální masérský hmat. Máme tu shluk velkého množství úponů a svalů, které mohou být zablokované. Všímat si jen až těch nejhrubších blokací se rovná zanedbávání svého těla.

Jak obličej nezanedbávat?

Normálně jej zapojovat do každodenního života a to právě někteří fakt nedělají. Proč? Dost často jim to neumožňuje jejich životní styl. Mají v něm málo, smíchu, různých úsměvů a asi trilión nejrůznějších výrazů, které jsou automatické a spontánní, ale jen pokud tomu odpovídají životní okolnosti. Jinak se asi tváří unuděný pracovník u PC po maratonu přesčasů a jinak asi věčně bavící se jedinec, který měl navíc i to štěstí a zařídil si vyrovnaný život po všech stránkách v rodině, ve volnu, v práci. Je to tedy o bohatých vztazích a činorodosti. Není to však sport, ani cestování. Je to energeticky bohatý a pestrý život. Takže nejen růžová, zase. Aktivitu si mnozí prostě nedovedou jinak ani představit, než sedět za volantem, honit se za míčkem, či pukem a skákat a běhat…

Co je úplně špatně?

Ženy např. často poslechly rady typu, neusmívat se, že mají potlačit smích, že to prý dělá vrásky. Co jim k tomu už nikdo neřekl je to, že to jeden ze způsobů co dělá odtažitý, strnulý výraz.  Takové výhody se obrací  nakonec v nevýhody a vrásky se udělají stejně a navíc, vše bude povislé, ochablými obličejovými svaly. Botox, umrtvovací injekce – je vyloženě chemická válka proti vlastnímu tělu. Botoxovým panenkám, injekcím a plastickým úpravám právě předchází pocit, že tkáň nějak nefunguje, chtějí ji vyloženě konečně změnit a to se jim fakt daří.

Jak tedy na to?

Spontánnost a uvolnění je na obličeji třeba nejprve poznat. Nejde jen o masáž a gymnastiku.  Dělám to tak, že spuštím lokální vybrace a zahřívání ze soustředění. Je třeba určité svaly dostat do správných poloh, nejde ani jen o lymfu, před ní má prokrvení přednost. Některé body na obličeji jsou pro život zcela zásadní.

Brzy se dají lokalizovat jemné bloky, které cítím já i vy.  Je zajímavé sledovat, jak bloky mizí a jak to uvolnění vydrží do další návštěvy. Návštěvy tak jedna na druhou navazují.

Nejlepší je, pokud se připomenou životní  zážitky nebo vzpomínky  na dávná přání a dokonce představy. Pokud se nic z toho neobjevuje, tak víc než jen cenou útěchy je velmi výrazné uvolnění obličeje a vnímání výrazové pestrosti může přijít později, třeba po měsících až letech.

 Zlepšení vyjadřovací schopnosti obličeje zlepšuje kvalitu života jako takového.