Reiter 702 406 816

Jóga, čakry a kundaliní jóga

O jógu jsem se aktivně zajímal od svých 15 let. Zaujal mě článek v časopise, jak třeba cvik strom dokáže vyrovnat levou a pravou stranu těla a chtěl jsem si srovnat deformaci hrudního koše. No, co můžete chtít od levných časopisových rad? To se povedlo mnohem, mnohem později a hlavně úplně jinak. Byly tam i jiné cviky a tak jsem je zkusil a výsledky byly ohromující.

Je na čase víc ocenit význam jógy, co je na ní?

Zlepšilo se mi soustředění, že jsem si pamatoval celé stránky z knížek, což bylo dobré pro školu. Celkově jsem se zklidnil v docela problematickém věku a v neideálním prostředí. Jógické zkušenosti jsem měl už mnohem dříve, kdy jsem neznal ještě ani to slovo jóga. Takže už tehdy a v 15 bylo definitivně jasné, že jógu budu zkoumat. Už po dalším roce jsem z ní měl nacvičeno kde co. Zjistil jsem už tehdy, že autogenní tréning – autosugesce tepla, je skoro totéž co jóga i bez autosugescí.

Netušil jsem tehdy, jak vysoká jóga je produkce mentálního tepla. Jogíni mají pak titul „repa“, jako byl třeba Milarepa. Objevil jsem zároveň nejlepší psychosomatiku na světě. Stačilo tehdy už jen málo k perfektní józe. Chybějící informace v pravý okamžik je největší problém každého. V tomto případě zamrzí, když jde o osobní růst v tom největším možném významu těchto slov. 

 

Nabízím veřejně přednášky o józe, nejrůznější cvičení a dále: 

Čakry

Jóga čaker a kundalíni jóga

Jóga čaker a kundaliní jóga

Čakry vzbuzují zájem i v medicíně, protože se jedná o nervové pleteně a každou chvíli tam přichází s nějakými novými poznatky. Bavil jsem se o nich s více lidmi, kteří k tomu opravdu měli co říct. Při akutních bolestech platí jiná pravidla při zacházení s nimi, než když nic nebolí a panuje vrcholné zdraví. V tom okamžiku se ovšem vaří polévka ve vlastním těle, která se bude do dna jíst ještě hodně dlouho. Vytváří se tam celá soustava bloků, které mají jen jeden úkol, vyřešit nadbytky energií. Nějak a za každou cenu. Přes všechnu námahu u každého jedince je zkrátka největší problém nadbytek energie. Jsou to přesně ty bloky, které časem rostou, umí se skrýt a přesunout pokud se jich někdo jen dotkne. Blok je tuhé místo, na tlak bolí, když už ne samo o sobě, nebo po námaze. Pokud nic nebolí, tak tam to začíná.

Začínáme s čakrami. Vždy začínám s těmi, které jsou nejvnímavější. Pokud je některá na tom velmi špatně, začnu tedy s ní, ale hned jak to jde už v průběhu hodiny se vracím k těm nejlepším. Z každého místa na těle je možné ovlivnit jakékoliv jiné místo na těle. Ten vliv, pokud je cítit, tak to patří k vrcholným zážitkům na těle. Pocitové senzace občas zmiňuji jako důležité, ale je to protože tak vytvářím opak k běžnému nepříjemnému žití s bolestmi a potížemi. Potíže a utrpení se dnes stává osobní volbou, není to nutné, v drtivé většině. Ovšem to nemá být jako nějaká autosugesce. To je nesmysl. Je zapotřebí jen s tělem jinak zacházet, to je celé. 

Nabízím dvě možnosti bezpečného navyšování energie, buď v partnerském soužití, nebo jógou. 

 

Kundalíni jóga

Kundaliní jóga je plné využití toho, co nabízí čakry a to je jejich plné rozvinutí až k temenu. Je k tomu určitě nutná značná příprava. I v průběhu stoupání síly kundaliní je možnost více variant.

Jóga velkého symbolu

Jóga velkého symbolu – Svastikasana

Probuzení první čakry toho sice moc nepřinese, spíš rozruch. Malé zklidnění je až u druhé čakry.  Třetí čakra je už velkým pokrokem a nabízí mimořádně naplněný a pro ostatní také užitečný život. Předpokladem pro probuzení kundaliní je značné zvnitřnění a schopnost izolovat vnější procesy. Je to ohromně těžké a pomoci k tomu má cvičení Svastikasany.

Avšak cvičení čehokoliv má tendenci sklouzávat do nudy, nebo do agresivních způsobů, nebo to jen ztrácí účinnost a vede k depresi. Navíc izolovat se od působení světa během cvičení a trvale? To značně všechno odrazuje, dělá potíže. Navíc, prožívat toho lze v životě tolik, že? Je třeba všechny radosti a štěstí přicházející ze světa a někdy ne a ne přicházející, vyvážit něčím, co u poutá pozornost něčím ještě lepším.

Svastikasana je námaha a je třeba ji zpříjemnit

Svastikasana je tak namáhavá, že už jen za její správné cvičení by měl být plat. Je asi trochu vtipné, že první čakru by určitě považovali největší moralisté, pokud by ji znali, za nedůležitou, jakože tam nic není, jenže jako na potvoru tam všechno začíná. Nejen to, ona je kdykoliv záchrannou brzdou. Kundaliní a sexuální energie není totéž, ani psychická energie není totéž. Jenže pokud se cokoliv v životě nedaří, kam utéct?

Někdo utíká do alkoholu, drog, her, sportu, a mnoho jiného a dnes skoro všichni také do vlastní hlavy. Vznikne nějaký druh závislosti, ideální je nějaká neuróza, třeba nutkavá, taková nutkavá morálka bohatě stačí. Může se to uplatnit zdánlivě výhodně v práci a v kariéře. A je vymalováno, zbytek asi znáte. Všechno to energii jen zničí. První vyhoření, druhé a do toho ještě pár infarktů a všechno možné další.

Hodně lidí, co ke mně chodí pro pomoc je prakticky fyzicky bez energie, jinak jsou různě až ohromně aktivní. To že energii i cítí a to hlavně v hlavě, to je sice hezké, ale chybí správná distribuce do těla. Mají dokonce dojem, že žijí správně, že mají skvělé naplněný život vším potřebným a krásným. Třeba dokonce sportují, to všechno je možné. V těle však energie chybí a to bolí, nebo bude jednou bolet. Z těla se tak postupně stává balvan, který je čím dál více cítit, jak táhne dolů, jak tuhne, když hlava chce výš a výš….

Kam tedy utéct správně, když ne do pití, ani jídla, ani do hlavy dokonce ne? Je zapotřebí utéct k sobě. Ta hlava je všude možně, jen ne k sobě. To je sice hezké, že k sobě, ale kam to tedy je, že? V první čakře všechno začíná, takže tam. První čakra ovlivňuje dolní končetiny a ty jsou nesmírně důležité. Komu tohle funguje spontánně, ten je zdravý a žádnou pomoc nevyhledává a ani masáže ne. Pokud potřebují přeci jen pomoc, okamžitě se jim všechno lepší pod mýma rukama. Zdraví reagují příliš silně a problém je, že neví, co s tím. Tak tady by měli také možnost vhodného uplatnění energie pro osobní růst.

8.21.Reiter

 

Pokračování příště.

Objednat se můžete již nyní na přednášku jógy pro 1-4 lidi za jednotnou cenu podle ceníku na Prahu 2, Dittrichova

Objednat se můžete i na jógu čaker na Prahu 2, Dittrichova

Objednat se můžete na kundalíni jógu na libovolnou provozovnu Jih, nebo centrum.