nova-forma.cz Poradenství, vzdělávání, jóga a vztahy

Poradenství, vzdělávání, jóga a vztahy

Jaké nabízím poradenství

Všechny potíže a bolesti jsou způsobeny dezorientací fyzického těla v prostoru. Způsobuje to chyby v zacházení s vlastním tělem a šíří se to jak bacil. Nejvíc to může být vidět na radách třeba sportovcům, např. “Musíš nadoraz až do krve, pak budeš dobrý.”  Je to sadismus, nic víc a má to mnoho obětí.

Všechny potíže, bolesti, nemoci, jsou tedy od hlavy a jsou z chybného soustředění. Někdo si vezme něco do hlavy, třeba sportovní úspěch a na ten se soustředí a neví chyby jaké vytváří. Je sice možné skoro všechno řešit psychologicky, různými psychickými metodami, radami, není to úplně špatné, jenže je to na desítky a stovky let. Přitom je tělo pořád někde netknuté a pozadu. Čím vážnější nemoc, tím větší dezorientace. Také čím větší dezorientace, tak časem to způsobí tomu úměrné potíže, bolesti, nemoci, až po nejtěžší. Je tam přímá úměra. Pomáhám tedy  obnovením orientace těla v prostoru a vyžaduje to vysokou účast i hlavy, tedy soustředění. Soustředění vedu na tělo, 

Jak zacházet s tělem – prostorová orientace, stabilizace 

To nejvíce, co každému pomáhá, je vždy další rozvoj stabilizace těla. Platí to po celý život pořád, při jakýchkoliv potížích od kojenců, přes náctileté, před vztahem, před plánováním rodiny a těhotenstvím …. až do posledních let a tam obzvlášť ve smyslu samostatnosti ve zvládání vlastního těla. Nezaručuje to úplně štětí, ale lépe se pak uchopí a udrží. Určitě radím každému – najděte své štěstí. Negativní emoce budou stále, ale méně a ví se pak, co s nimi.

Jóga- cvičení země

Každému komu jsem kdy pomohl, tak to bylo zlepšením jeho stability jeho těla a zlepšení jeho formy a to masážemi, Dornovou metodou a je jedno jak ještě. Všechno patří do jógy a sice do cvičení země, jen vzácně jiný živel.

Můj postup v józe se vyznačuje zásadně nejprve rozvojem živlu země

Cvičení a masáže na celém trupu, včetně hlavy mají trvat jen do uvolnění a dosažení základní stability. Pak je možné přejít na cvičení dolních končetin a pánve. Tam je zapotřebí se zakotvit a plně rozvinout. Jinak to nefunguje. Bez takto připravených dolních končetin na nich nefunguje valně žádná akupresura, cvičení. Jakákoliv pohybová aktivita je bez této aktivizace, jako bez účasti. Pohybu chybí lad a sklad pozitivní náboj a posiluje potíže. Jde o můj postup, jinde se setkáte s čímkoliv jiným. Soustředění na oblast trupu a hlavy zcela vylučuji, zatímco jinde na tom staví a netuší, co následuje. Vytváří to nekontrolovatelně rychlé myšlení. Myšlení sílí i při soustředění na nohy. Od určitého stupně je zapotřebí větší zodpovědnost a také se proto víc hlídat, omezovat zbytečné myšlení, jako třeba vzpomínky. Je to také otázka morálky.

Někteří ke mně chodí na masáže třeba rok a žádné jejich potíže je nedonutí systematicky doma cvičit. Spoléhají se stále znovu na mě, cvičí co sami chtějí. Pokrok je možný jen po splnění kroku za krokem. 

Masáž/dotek

Není hranice mezi masáží a dotekem a dokonce ani cvičením a toho využívám v poradenství. Je velký rozdíl zda je zájemce sám, nebo s partnerem, který pomůže, ale pozor ne jako terapeut. Jestli si nechcete poznamenat vztah nemocniční atmosférou, tak nezačínejte si hlavně pomáhat jak v nemocnici. Jde to i jinak. 

Vztahové poradenství – jóga/masáže

“Poznejte své tělo u mě tak, abyste nebyli zátěží zdravotnímu systému, ani vlastní rodině a pro své nejbližší se stali dokonce oporou.” 

Všeobecně se propaguje, že partneři mají komunikovat o svých přáních a problémech. Pokud však nemají rozvinutou dotekovou gramotnost, tak nakonec budou stejně spolu komunikovat jen vyhýbavě. Ještě horší jak doteková negramotnost je fakt, že neumí využít energii opačného pohlaví. 

Jako první Reiterovu větu si můžete pro zapamatování napsat a nosit v peněžence:

“Pružnost vztahu je dána pružností páteří a k zachování pružnosti jsou zapotřebí znalosti a zodpovědnost.”

Vzdělání a vztahy

Hezký obličej a šikovné ruce na masáže. To je kombinace!V každém vztahu, kde mají partneři o sebe fyzický zájem čas na sebe, znalosti a dovednosti. tak mají také ideální podmínky ke společnému osobnímu růstu, vzájemnou podporou a pomoci.

Je známo, že v rodinách ubývá vzájemných doteků, ubývá o ně zájem. Nemají na sebe kolikrát ani čas a sílu. Navíc, jak do svého těla akumulují stres z vnějších podmínek a někdy ještě zvlášť vlastním přičiněním, tak postupně o tyto ideální podmínky přicházejí a naopak se vzájemně zatěžují ještě víc.

kurzu výměny energie jin/jang.

Relaxujete? Většina u mě velmi rychle zjistí, jak je relaxace široký pojem. Je chybou, že se z ní tělo normálně, tj. běžně, zcela vylučuje. Jógickou polohu “Mrtvola” mám za ideální tréning relaxace. Dělat ji pasivně je špatně. Její potenciál získáme natrénováním vztahu k živlu země. Pokroky fyzicky měřím a tím se zajistíme, že nebudeme spolu teoretizovat a tlachat. Získáte tak odolnost vůči stresu a většina zjistí, jak stres vůbec poznat. Dále na ní trénuji dualitu “Být či nebýt.” V dnešní skvělé době by tu někteří totiž nejraději vůbec nebyli. Říká mi to tak, kde kdo. Tak pro ně jsem připravil obzvlášť kuriózní sestavu cvičení. Je to účinné, nezvyklé a zajímavé.

Zajímavost- síla bodu – některé body jsou zážitkem pro celé nitro a celé tělo. A výsledek? Mění to celé tělo. Nic by ho tak nedokázalo zpracovat.  Jsou to zkušenosti! Kdo se zajímá o psychosomatiku, tak poznává rozdíl mezi teoretizováním a praktickým zážitkem. Psychosomatika ve smyslu spojení těla a nitra přestává být pouhou slovní hříčkou. Jenže já se nestarám o psychosomatiku a kategoricky nesouhlasím, když někdo na mě jde s těmi jejich tabulkami, že bolest beder je třeba podvádění partnera.

Většina si stěžuje, že nemá energii, že jim došla jako pára. Ano, oni sami dopustili vyhoření svého paliva. Znáte také ty nekonečné diskuze a obviňování, jak někdo vysává někomu energii?

Ti, co ještě energii mají, obvykle jsou na cestě k vyhoření. Je to trend doby. Třeba v 60. letech. Je to pak snad menší problém? Není. To už je teoreticky lepší se s tím setkat v 18 letech a pak nikdy více. Děje se to tak, že ji obvykle všechnu hrnou do nadšení pro práci, bydlení, zábavu…. Zejména v případě, když se hrne do partnera a je paradox, když on už to ani nechce, ale nemá na výběr.

Obvykle se neví co s energií.

Energie by měla být pro každého hlavním tématem. 

S energií se běžně pracuje strategicky utajeně a to hlavně mezi nejbližšími. Proč to tak je, zde nebudu prozrazovat. Takže nejprve se musíme naučit ji vůbec zaregistrovat, že vůbec nějaká energie existuje a je. V dalším ji pak směruji s určitou disciplínou. Někdy se energie někomu cpe, dokonce i když ji paradoxně ani nechce a je mu to nepříjemné.

Aktualizace:

21.9.2016, 3.2.17, 25.8.19, 08.2020  06/21 Reiter