nova-forma.cz O MNĚ

O MNĚ

E.Reiter

Zabývám se Dornovou metodou od roku 2008. Pomohl jsem s ní velkému počtu v každém věku. Je to metoda poskytující zajímavý úhel pohledu na fungování a vliv kosterní soustavy. Jako profesionální masér v Praze využívám vzájemný vliv svalů a kostry. Co lze udělat jedním, nelze druhým a naopak. Jinak řečeno, každá ‚součástka‘ na těle, obratel, sval, orgán, místo, disponuje určitým potenciálem možné pomoci, léčby, rozvoje pro zbytek těla. Z každého místa na těle lze ovlivnit cokoli, zbývá jen odpovědět na otázky přesně jak?

Za největší zázrak považuji:

poznávat schopnosti vlastního těla. Je v něm zapsaná minulost jako napětí. Systematicky lze na těle převádět. Páteř při tom hraje stále důležitější roli. Napětím není jen stres, ale i jiné pocity a životní postoje dané fyzickým tělem. Právě tyto poznatky výrazné zvětšují kompetence nad vlastním tělem a jedině tím se stanete vlastními silami pro ostatní oporou, nikoliv zátěží. Mluvím konkrétně o fyzických schopnostech, někdo je chce budovat volnočasovými aktivitami oklikami, třeba sportem, otužováním, jenže co pak? Mohou se pořád znovu ptát co dál? Já jdu rovnou k věci. 

Mým největším zklamáním:

  • odstranění bolestí a potíží nepřináší zákazníkům nějak valně pocit štěstí, ani větší rozum, nějak výrazně se dokonce ani nepoučí.
  • zákazníci si kladou různé cíle, chtějí úspěch, ale na své tělo si vzpomenou až, když je třeba něco fakt s tím udělat.
  • většina se nechá snadno strhávat aktivitami a přetáhnou únosnou míru jako u sportu a závislostí.

Názory na péči o tělo a masáže, které se nemůžou vyplatit

Jako perlu uvedu názor a jen jeden, který jsem slyšel asi už 2x, že kdo nemá práci, je úplně blbej, tak jde dělat masáže. Nebudu takové, ani podobné názory vyvracet. Mě osobně se vztah k masážím vyvíjel a začal kdysi také dokonce od nuly. Stále objevuji něco nového. Čím dál více lidí chápe, že k péči o tělo patří i masáže. Jak si vybírat masáže už ví málokdo. Málokdo rozumí tomu, že ostrá hranice mezi masáží a dotekem není. Pak nemohou ani vědět jak s tím naložit. Právě doteky jsou v rodinách naprosto zásadní a odborníci varují, že jich dramaticky ubývá.

Jóga posílení těla a nitra

r. 1988  V patnácti letech za tuhého socíka jsem v časopise našel článek o józe a tak jsem to cvičil a nestačil se divit, co to umí s tělem a nitrem. V té době jsem se dostal ke kvalitním skriptům o autogenním tréningu. Velmi dobře mi to šlo až po zahřívání, což je stupeň cvičení II a další stupně mi to už jen kazily. Proč, to jsem se dozvěděl dost přesně o něco později. Cvičení psychického tepla-prokrvení je totiž vysoká jóga, která má svá pravidla. Takže i vysoce kvalitní skripta, jsou plná chyb. Život je plný paradoxů, je těžké se v tom vyznat, ale je nutné být zvídavý.

Revoluce 1989. Měl jsem nepříjemný pocit, že příčiny nespokojenosti, kterou jsem všude kolem sebe viděl, vyřešeny nebudou. Netušil jsem jak hodně hloupé období života mě čeká. Navíc jsem neměl to štěstí, jako jiní, že bych mohl nějak nahrabat, že bych schytal nějakou tu restituci, nic takového. Měl jsem „jen“ štěstí na informace o józe, se kterými se roztrhl tenkrát pytel. Jen tím to byla pro mě zajímavá doba. 

Bolest hrozí mácháním se v pekle

V r 2005 mě chytly záda jak sviňa. Předtím už párkrát také, ale tentokrát se sešli chlad, průvan, stres a chybné pohyby se zátěží. Jsou to jezdci apokalypsy. Říkal jsem si, taková bolest napořád, tak nechci žít. Vtipné bylo navštěvování doktorů, kteří ani jeden nezažili bolest a měli mě za simulanta, protože jsem přišel v pohodě po svých a dotkl se klidně dlaněmi podlahy atd. Slavná moderní medicína mě oslovila jako odstrašující příklad jak všechno totálně podělat a nepomohla. Začal jsem s cviky, masážemi a Dornovou metodou. Hodně z toho také sám na sobě. Až po 12 letech studia, zkoušení metod, bylo definitivně po bolestech. Vtipné na tom je, že většinu informací, jen na pár detailů, jsem měl celou dobu vždy přímo před očima.

„Co tě nezabije, to tě posílí“

Nevěřte tomu pořekadlu. Přes bolesti to posílení bude tragédie.„Bolest je trest za chybné zacházení s tělem. I malá bolest je varování, že se zachází s tělem špatně. A víte co? Každý nad nějakým takovým varováním mávne rukou, dokud neleze po čtyřech! „

Opakovat chyby se nevyplatí

Kdo se chce mazlit s bolestmi, tak život sám je nebezpečně ochoten vyjít maximálně každému vstříc, až do samého konce.

Neuměl jsem si ještě ve 30. představit, že bych dělal kurz masáží, ani že bych na ní šel. Nerozuměl jsem energiím, pentagramu o 5 živlech, normálně jsem se tomu i vysmíval. Vysmíval jsem se čajům. Těmito chybami je nasycená celá společnost, byl jsem i já. Dávno jsem podobné chyby přestal opakovat.

Kurzy, semináře, praxe

Absolvoval jsem řadu různých kurzů, seminářů a vzdělávacích akcí i v cizině. Kdybych studoval medicínu a měl třeba 4 doktoráty, tak si neumím sám pomoct jak nyní.

Co dělám nyní

Mám  technický a praktický přístup. Bylo to vybičované nutností zbavit se vlastních potíží. Nešlo mi jenom o něco, jako, trochu. Říká se, že všechny potíže jdou od hlavy. To sice ano, ale všechno je propojené nervovou soustavou a komunikuje spolu. Tím je mohu změnit život od základu celý.

  • Je třeba najít nejsilnější místo na těle, protože to se chytne nejrychleji a pomůže celku.
  • Také ke mně chodí zájemci o všechno možné, také,  ale než se všechno vysvětlí, tak venku vyroste kedluben a zákazníci jednak nemají čas a jednak si chtějí jen dokazovat svou pravdu. Čas nemáme nikdo, tak věřte, že je lepší pracovat, když už se ví jak a tolik nemluvit.

To dobré, co umím není díky něčemu zlému, čím jsem prošel a s čím se setkal u jiných, ani tím, že jsem se tím houževnatě zabýval desetiletí. Jako, že:“Všechno zlé, pro něco dobré.“ To fakt, ne. To nejlepší co umím, je hlavně díky tomu, že mi zbývalo trocha času i na všechno to dobré a to posiluje nejvíc. Měl jsem štěstí nejen na kvalitní zdroje. Měl jsem štěstí i na osobnosti, se kterými jsem se nejen setkal, ale i roky spolupracoval. Chtít to nejlepší jen v rámci rodiny a všechno řešit jen v rámci rodiny, přátel a v okruhu nejbližších je další nejčastější omyl, na který si každý musí přijít sám. O tom však jinde. 

V Praze

  • 10.5.13… Množství dotazů, jak si může každý nejlépe sám pomoci, bylo již velké, tak bylo načase přijít s kurzem, který takové rady shrnuje, individuálně upřesňuje a rovnou i předvádí, protože jde zároveň o masáž.
  • 26.11.14 Proč přijít ke mně na Čínskou masáž?
  • 20.3.15 Pokud některé postupy zvládne někdo sám doma, nebo je dokonce nutné tělo předpřipravit, tak milerád nabídnu poradenství, nejčasstěji podle TČM, dále byliny očisty a další. Někdy je to jen opravdová masérská troška, kterou odstraním někomu bolesti, kterou by mohl udělat i partner. Proto jsem začal nabízet i poradenství pro partnerský život.
  • První Reiterova věta: „Pružnost vztahu je dána pružností páteří a k zachování pružnosti jsou zapotřebí znalosti a zodpovědnost.“
  • 04.20 Uzavření ekonomiky mě přinutilo se zamyslet jestli nabídnout online lekce soustředění a nějaké cviky. Vím, jak hodně se dělá chyb u mě na lehátku, přímo za mé asistence, takže ne. Deset lidí udělá jeden cvik z videa v deseti jiných, chybných verzí. Nově jsem raději nabídl něco, co vydrží dlouho být vysoce aktuální a praktické: sycení těla extatickou myslí.

aktualizace 5.10.2020 Reiter