nova-forma.cz Intenzivní jóga, čakry

Intenzivní jóga, čakry

Zde nabízím jógu pro nejnáročnější a pokročilé a těm kdo má zájem o intenzívní postupy. Článek je napsaný i pro začátečníky, pokročilí prominou. Čakry vzbuzují zájem i v medicíně, protože se jedná o nervové pleteně a každou chvíli tam přichází s nějakými novými poznatky. Bavil jsem se o nich s více lidmi, kteří k tomu měli co říct. Některé produkují velmi neobyčejné zážitky zejména pocitové. Toho se náhodně využívá v běžném životě a jelikož doteků ubývá i v rodinách (Uzel), tak se o tom běžně neví vůbec nic. Různé masérské postupy a nabídky se trochu snaží čakry zařadit do repertoáru. Já používám čakry v největší nouzi hlavně ty přenesené na běžná místa na těle jako jsou dolní a horní končetiny.

Jóga na bolesti a na co ještě a proč u mě?

O jógu jsem se aktivně zajímal od svých 15 let. Zaujal mě článek v časopise, jak třeba cvik strom dokáže vyrovnat levou a pravou stranu těla a chtěl jsem si srovnat deformaci hrudního koše. No, co můžete chtít od levných časopisových rad? To se povedlo mnohem, mnohem později a hlavně úplně jinak. Byly tam i jiné cviky a tak jsem je zkusil a výsledky byly ohromující. Poznal jsem, že soustředění na tělo je lepší, než autogenní tréning, kdy je snaha ovládat tělo autosugescemi.
V čem vám může jóga pomoci? Zlepšilo se mi soustředění, že jsem si pamatoval celé stránky z knížek, což bylo dobré pro školu. Celkově jsem se zklidnil v docela problematickém věku a v celkem běžně neideálním prostředí. Jógické zkušenosti jsem měl už dříve, kdy jsem neznal ještě ani ten název, to tak někteří mívají. Zjistil v čem je jóga lepší, než autogenní tréning včetně autosugesce tepla. Na 16 let slušný výsledek. Dále to bylo určitě čím dál zajímavější. To až jindy.

Vysoká jóga. Jóga tepla.

Netušil jsem tehdy, jak vysoká jóga je produkce mentálního tepla. Jogíni mají pak titul “repa”, jako byl třeba Milarepa. Objevil jsem tím zároveň tu nejlepší psychosomatiku na světě. Stačilo tehdy už jen málo k perfektní józe. Chybějící informace v pravý okamžik je největší problém každého. Je jasné. že tehdejší informace jsem mohl mít jen útržkovité a že se všude nabízí i hromada chybných. Zvlášť zamrzí, když jde o osobní růst v tom největším možném významu slova.

Nabízím intenzívní jógu

Při akutních bolestech platí jiná pravidla, než když nic nebolí a panuje vrcholné zdraví. Přesto se v tomto vzácném okamžiku již vaří polévka, která se bude do dna jíst ještě hodně dlouho. Vytváří se tam celá soustava bloků, které mají jen jeden úkol, vyřešit nadbytky energií. Bloky, které časem jen rostou, zde řešíme právě včas na miniaturní úrovni, kdy ještě nejsou tolik cítit a vidět.

Jóga čaker a kundalíni jóga
Jóga čaker a kundaliní jóga

Začínáme s čakrami – pocitové senzace jako opak stresu

Vytvořím si u každého přehled, které jsou nejvnímavější. Pokud je některá na tom velmi špatně, začnu tedy s ní, ale hned jak to jde už v průběhu hodiny se vracím k těm lepším. Z každého místa na těle je možné ovlivnit jakékoliv jiné místo na těle. Je jen otázka jak? Každá čakra je sto vytvořit s trochou námahy vrcholný zážitek na těle. Pocitové senzace občas zmiňuji jako důležité, ale je to protože tak vytvářím opak k běžnému nepříjemnému žití s bolestmi, potížemi a stresem. Již v prvních krocích se vytváří větší senzibilita a zvnitřnění. Je pak zapotřebí krotit zájmy mimo tělo. Mnozí cvičí jógu jako gymnastiku a tohle neznají, nebo se tomu vyhýbají a to je k ničemu. Jóga poloh (hatha jóga) vytváří tzv. magický ochranný kruh právě tím soustředěním na tělo a osekání zájmu mimo něj.

Běžný životní styl se musí opustit – nestačí ani jen nějaký zdravý životní styl

Dnešní běžný, průměrný život, moderního člověka není vůbec ideální. Někdo hledá zábavu, nebo utíká do alkoholu, drog, her, sportu, a mnoho jiného a dnes skoro všichni také do vlastní hlavy. Vznikne nějaký druh závislosti, třeba druh myšlenkových pochodů jako začarovaný kruh, Může se to jevit jako nutkavá neuróza, nebo schizofrenie. Taková nutkavá morálka bohatě k naplnění života stačí. Dokonce se to všechno může uplatnit v práci a v kariéře. A je vymalováno, Všechno to vybíjí a také dlouhodobě snižuje energii. První vyhoření, druhé a do toho ještě pár infarktů a další nemoci a je z toho klasika, která začala běžným životním stylem, včetně až úzkostného dodržování zdravého životního stylu.

Nabízím dvě možnosti bezpečného navyšování energie, v partnerském soužití, nebo bez.

Kundaliní jóga – co to je a je nutná?

Není možné se čakrám vyhnout, a jak na ně bezpečně?! jóga je plné využití toho, co nabízí čakry a kundaliní jóga je jejich plné rozvinutí až k temenu. Kundaliní je skrytý potenciál lidského těla. Je k tomu určitě nutná značná příprava. Tu právě nabízím, aby cvičení bylo buďto vůbec, nebo snadněji proveditelné. Někdo má výsledky bez těchto příprav, ale pak kolikrát nechápe souvislosti s tělem a snazší možnosti řešení problémů.

Probuzení první čakry toho moc nepřinese, spíš rozruch. Malé zklidnění je až u druhé čakry.  Třetí čakra je už velkým pokrokem a nabízí mimořádně naplněný a pro ostatní také užitečný život. To jen tak na okraj, proč se dosud jogíni tak namáhali.

Svastikasana přes pomocné cvičení.

Avšak i praktické cvičení a cvičení čehokoliv má tendenci sklouzávat do nudy, nebo do agresivních způsobů. Navíc izolovat se od působení světa během cvičení a trvale? To značně všechno odrazuje, dělá potíže. Prožívat toho lze v životě tolik, že? Je třeba všechny radosti a štěstí přicházející ze světa a někdy naopak nenaplněná přání, vyvážit něčím, co upoutá pozornost, tj. něčím ještě lepším.

Svastikasana je těžké cvičení a je třeba ji odlehčit

Svastikasana je tak namáhavá, že už jen za její správné cvičení by měl být plat. Je asi trochu vtipné, že první čakru by určitě považovali největší moralisté, pokud by ji znali, za nedůležitou, jakože tam nic není, jenže jako na potvoru tam všechno začíná. Nejen to, ona je kdykoliv záchrannou brzdou. Kundaliní a sexuální energie není totéž, ani psychická energie není totéž. Jenže pokud se cokoliv v životě nedaří, kde hledat řešení?

Zdroj energie a stability pro každý den

Hodně lidí, co ke mně chodí pro pomoc je prakticky fyzicky bez energie, přestože jsou různě až ohromně aktivní. Energii někteří i cítí a to hlavně v hlavě. To je sice hezké, ale chybí správná distribuce do těla. Z těla se postupně stává balvan, který je čím dál více cítit, jak táhne dolů a tuhne.

Přeci jenom první čakra hraje hlavní roli

Praha centrum Reiter

Kde hledat energii? V první čakře všechno začíná, takže přesně tam. Přesný popis tady neuvedu, pro zdlouhavost. Jedná se o funkční cvičení, o kterých jsem našel jen útržkovité zmínky, nejspíš je také nikde nenajdete popsané. Kdo chce vědět něco víc o první čakře, tak musím já nejdřív vědět jaký vztah má k ní zájemce. Jsou totiž někteří, co přijdou navíc ještě s akutním stresem, jenže díky svému rozptýlení si nevytváří vztah k ničemu a k nikomu. Takže, než se začne tohle všechno, tak je zapotřebí začít nejprve ovládat trup. Podle toho jak dalece se podaří nejprve ovládat hruď a břicho, tak pak teprve přijde nejlépe na řadu to, co bude fungovat jako základní kámen vlastního života.

První čakra ovlivňuje dolní končetiny a ty jsou nesmírně důležité. Komu tohle funguje spontánně, ten je zdravý a žádnou pomoc nevyhledává a ani masáže ne. Pokud potřebují přeci jen pomoc, okamžitě se jim všechno lepší pod mýma rukama. U zdravých jsou reakce těla vždy příliš silné. Je to nadbytky energie. Je zapotřebí probrat, co s tím, jaké volit třeba zájmy a jakým se vyhýbat. Běžný životní styl už víme kam vede. Právě na tohle všechno je také možné hledat odpovědi u mě.
Začátek praktického cvičení jógy nabízím zde.
8.21 , 3/23 Reiter